بحران خشکسالی و جنگ اوکراین: طرح دولت اسپانیا برای حمایت از کشاورزان

بحران خشکسالی و جنگ اوکراین: طرح دولت اسپانیا برای حمایت از کشاورزان

به گزارش سیترونو به نقل از surinenglish در نتیجه بحران خشکسالی که بر مزارع و دامداری های کشور تأثیرگذار است، وزارت مالیه اسپانیا طرحی را برای کاهش مالیات برای کشاورزان اعلام کرده است. به گفته وزارت مالیه، این طرح به تخفیف 1.8 میلیارد یورو مالیات برای بخشی از کشور که تأثیر زیادی از جنگ در اوکراین و کمبود بارندگی را تجربه کرده‌اند، خواهد انجامید.

حدود ۸۲۸،۰۰۰ کارگر حوزه کشاورزی از کاهش ۲۵٪ مالیات در اظهارنامه مالیاتی خود سود خواهند برد که امسال باید آنها را تحویل دهند. سپس این کاهش برای بخش‌های آسیب‌پذیر تر به ۳۰ یا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال، کشاورزان درختان زیتون و بادام یا پرورش دهندگان زنبورعسل از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار خواهند شد، در حالی که همه دامداران و کشاورزانی که گندم، کلزا و لوبیا، شاهدان، هلو، زردآلو و هلو را کشت می کنند، ۳۰ درصد کاهش مالیات دریافت خواهند کرد. این طرح همچنین خرید سوخت دیزل کشاورزی و کود را به صورت حمایتی تسهیل خواهد کرد.

مبارزه با تبعات خشکسالی در اسپانیا

علاوه بر تخفیفات مالیاتی برای کشاورزان، وزارت کشاورزی همچنین از کمیسیون اروپایی خواسته است تا از طریق صندوق ذخیره بحران سیاست کشاورزی مشترک، بودجه‌ی بیشتری را برای حمایت از مناطق روستایی اسپانیا در نظر بگیرد.

تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه و کمبود باران در سال‌های اخیر، مزارع و دامداری‌های کشور را دچار مشکلات فراوانی کرده است. همچنین آب و هوای گرم و خشک در طول چندین سال گذشته باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی و بالا رفتن قیمت آنها شده است.

اتحادیه کوچک کشاورزان و دامداران (UPA) به این نخستین گام کوچک کمک‌های دولت به کشاورزان اسپانیایی را به عنوان یکی از اقداماتی که آنها به دولت پیشنهاد داده‌اند، توصیف کرد. این اتحادیه در بیانیه‌ای اظهار داشت: «کاهش مالیاتی بالغ بر 1.8 میلیارد یورو مهم و قابل توجه است، اما خسارت‌های ناشی از خشکسالی بیشتر از این مبلغ خواهد بود.»

در پایان باید گفت که این بستر کمکی برای کشاورزان در حالی آغاز می‌شود که کشور اسپانیا در حال رویارویی با مشکلات بسیاری مانند کمبود باران، افزایش قیمت اجاره زمین و کاهش تقاضا برای محصولات کشاورزی است. به هر حال، این تدابیر کمکی می‌توانند به کشاورزان کمک کنند تا از اثرات منفی این شرایط سخت گذشته و بهبود وضعیت کشاورزی در کشور سود ببرند.